PDA

Arată Versiune Întreagă : Care e diferentza intre RAP si HIP-HOP.

eMAG.ro

N-VRomania
02-09-2004, 22:17
Vreau sa va dati si voi cu parerea care la subiectu asta. Pentru ca multi nu vad nici o diferenta intre RAP si HIP-HOP si ... o sa vedeti ca multi o sa scrie multe prostii la acest subiect, dovada ca 70 % din Romani nu stiu care e diferenta intre aceste stiluri inrudite.

Bafta! Si astept raspunsurile voastre!

Noroc!

bengo
02-10-2004, 12:47
parerea mea e ca beatu si lirica sint diferite. hip hop, dupa nume are un beat mai "dansabil" ca rap-u si lirice de obicei mai slabe. rap-u e mai dur, si stilu in care se da e mai tare, beat-urile mai puternice, te face sa ascultzi, sa gandesti, si sa dai din cap ca si cum intzelegi, nu din popou :P

N-VRomania
02-10-2004, 23:02
Vad deja 30 de citiri si un singur raspuns. .. e de rau!

Bengo ... mda ... ai zis cu vorbele tale si ai zis bine ... e si asta un punct de vedere ... astept mai multe pareri.

Bafta

R.RimmeR
02-15-2004, 03:06
Hip-Hop`u e parca partea mai Unda` a rap`ului... cand zici Rap , te gandeshti la toate cele.. adica Graffiti...Lirica, Beat`uri... chiar shi Break`dance ... in schimb Hip`Hop`u e doar microphonareala pe beat`uri.... ashadar... Hip`Hop`u e inclus in rap... pentru ca rappu` e un stil de viatza... in care se afla mai multe

kid
02-15-2004, 03:31
Originally posted by kid
[B]Uhm, din cate am observat, se folosesc des termenii 'rap' si 'hip-hop'. Mai grav este faptul ca sunt folositi gresit, cei care apeleaza la astfel de exprimari neavand o definitie clara a celor doua exprimari.

hip-hop
-------
Reprezinta cultul mediatizat, cu adepti in randurile tinerilor, asociat deseori cu muzica rap si cu stilurile si curentele afro-americane din suburbiile marilor orase.

Rap
-------
cultul hip-hop a reprezentat sursa a sute de cuvinte si expresii ale Englezei Americane, dintre care, rap este cel mai familiar. Cuvantul, in sinea sa este probabil o perfectiunare fatalista a termenului 'rap' ce-nseamna 'a lovi'. Apare in anii 1900, fiind folosit pe atunci in sensul de 'a exprima idei fara cenzura', dupa cum a fost folosit de o persoana cu influente notabile de-alungul istoriei, precum Winston Churchill, in 1933 (nu, nu am spus ca Winston Churchill a cantat vreodata rap, dar ca era un adept al exprimarii parerilor fara cenzura). De-a cursul a urmatoarelor cateva decenii, cuvantul era folosit pentru 'a discuta sau a trata folosind modul informal, fara politeturi', inteles care a fost abordat si de catre culturile Afro-Americane pana in ultima perioada a anilor 1960. Un deceniu mai tarziu, cuvantul a dus la gasirea unui nou gen de muzica, cu ritmuri haotice.

Incercati a nu confunda cele doua exprimari, desi unul este inclus in intelesul celuilalt.

Rap_Girl^
02-15-2004, 03:41
Da` tu ce faci mah, copii definitiile de pe internet, aici tre`sa zici cu cuvintele tale mey, ca nu impresionezi pe nimeni...macar fi original...
Nu lua in nume de rau ce am zis, dar 'u drive me crazy'!:D

kid
02-15-2004, 03:51
LOL
Bine zici, dsoară. Caută tu cu orice motor de căutare vrea muschiu tă definitiile sus-numite. Dacă le găsesti, promit ca nu mai intru pe acest forum =)

P.S.: Aud de când eram mic.

Rap_Girl^
02-15-2004, 04:02
Eh` ca acuma alta treaba n-am decat sa caut definitiile tale...numa` ca nu am mai auzit (sau citit) pe absoult pe nimeni sa vb ashea...parca te-ai nascut cu DEX-u`n mana...
Oricum 'u go boy!':cool:

DrogAssa`
02-15-2004, 23:47
mie mi se par noshte cuvinte foarte normale..
in fine..oameni si oameni

Rap_Girl^
02-16-2004, 00:10
mai stii...eu cel putin nu am auzit pe cineva vb ashea :D

O.R.O.
02-16-2004, 20:43
bine bine..95 de vizitari si 9 aberatii..tare tare,70% ziceai?

Bugy
02-16-2004, 21:12
Din cate stiu eu Rapu-i cantat si hip-hopu` vorbit!
Intelegeti ce vreau sa spun!

alex(TM)
02-16-2004, 22:05
Io zic asa:hip-hop e in mare,toata muzica...de strada,iar rapul e o categorie a hip hopului,ca urban hip-hop,gangsta rap...

NicuDavid
02-17-2004, 15:13
Cautati in "Interviu cu Tataee" ca a explicat el acolo ce inseamna rap si ce inseamna hip-hop si diferente si alea alea...

N-VRomania
02-20-2004, 22:48
Originally posted by O.R.O.
[B]bine bine..95 de vizitari si 9 aberatii..tare tare,70% ziceai?

Bine zici frate ... putin care se tin de subiect, unii zic ca sunt cuvinte normale... **** mea ... eu am intrebat CARE E DIFERENTA nu ce inseamna pt. voi ... da vad ca degeaba ... Cand **** mea se cultiveaza si romanii? A? Raper zici? Ha! Imi pare tare rau ca Rapu si Hip-Hopu romanesc se altereaza din cauza unor bulangii cu lantzuri la gat si tzoale marfa, tarfe si alea ... care asculta Rap / Hip-Hop dupa care ii vezi in discoteca si ... ce **** mea? rapperu ala adevarat cu ***** mari , ce se tzinea cel mai raper dintre rapperi dadea din *** pa manele ca o ***** ... da de fapt asta si e. Doar o ***** masculina care asculta Hip Popo de plictiseala.

Nu vreau sa zic ca se afla vre-unu pe aici pe forum da ... **** mea ... cine stie ... cine stie o face cum o fac baietzii , cine nu stie diferenta ramane manelist. Si e trist , e foarte trist / Da nu da vina pe dentist :) bafta ¨golanilor¨ . Avetzi grija de voi!

Asta a fost!

emynem
02-21-2004, 15:58
parerea al meu e ka sunt cam aceleasi lucruri ca daca zici ca hip-hop`u apartine de rap , care mai e alta parte a rap`ului?
shi treaba cu breack`dande`ul nu imi place. aia nu e rap.ce vedetzi voi rap la Simplu spre exemplu in afara de hainele alea 3 la 10.000. daca au bani sa`shi ia tzoale de repari asta nu inseamna ca sunt

Tattutzu'
02-21-2004, 17:33
Hip-hop-ul are 4 elemente: Rap, Grafitti, Breakdance si DJ-ing. Eu asta stiu...
emynem taci in **** mea de oagar, ce nick de manelist jegos ai si vii sa ne dai lectii...

SCORPIO-P
02-21-2004, 23:18
adica pe scurt hip hopu e cultura, rap is the music, groupies

Tattutzu'
02-21-2004, 23:42
Originally posted by SCORPIO-P
[B]adica pe scurt hip hopu e cultura, rap is the music, groupies
... si lumina se facu! :)

O.R.O.
02-22-2004, 00:15
in sfarsit,acum ma intreb oare cum se simt "rapperii" care au postat mai sus(au avut curajul sa posteze)deoarece majoritatea au citit si au plecat cu coada intre picioare,cum **** mea,rapperilor,nu ati auzit de cele 4elemete..lol

later edit:trebuia sa le dau QUOTE la toti sa nu-si poata modifica ilustrele afirmatii

muffinass
02-22-2004, 01:31
'Rap is something you do, Hip Hop is something you live' - KRS One
Ma rog, in cuvinte mai simplute, dupa cum a zis Scorpio, lumea 'face' rap (adica canta), si hip hop este cultura, care consta din cele 4 elemente mentionate mai sus de altii.
Pentru mine, desi privesc cultura si viata de cartier din afara fiindca nu mai traiesc in Romania, hip hop-ul reprezinta o cultura, care are multe modalitati de exprimare. In nici un caz nu disconsider comerciali 50 CEnt sau Eminem, nici cei underground ca Cannibal Ox sau El-P si cLOUDDEAD. Este o cultura, care are mai multe fatete. Unii fac muzica de caterinca si pentru bani, altii o fac pentru alte motive. Deci...atat.

N-VRomania
02-22-2004, 16:35
Da ... asta e! se vede cat de interesatzi sunt cei care umbla pe acest FORUM de rap si de Hip-Hop ca ... nu stau sa numar catzi au zis bine ce au zis ... multi au incercat, multi au reusit, dar important e ca s-au implicat. RESPECT! iar pt. aia care au citit si au fugic cu coada intre picioare ****!

Tattutzu'
02-22-2004, 19:41
Asta asa e, sunt destui care pur si simplu nu au ce cauta pe aici... :mad:

Rap_Girl^
02-22-2004, 20:25
Stiu Tattutzu` :)

Tattutzu'
02-22-2004, 20:29
Originally posted by Rap_Girl^
[B]Stiu Tattutzu` :)
Si atunci de ce o mai arzi pe aici? :confused:

Rap_Girl^
02-22-2004, 20:37
Pai intrebam si eu acelasi lucru` de tine :P :D

SCORPIO-P
02-23-2004, 02:22
^ avataru ala nu-ti sta bine

Loial
02-24-2004, 06:14
Care e diferentza dintre RAP si HIP-HOP

:)) se scrie si se pronuntza diferit

Rap_Girl^
02-24-2004, 14:13
Originally posted by SCORPIO-P
[B]^ avataru ala nu-ti sta bine

Hai nu ma innebuni :D

RealShark
02-24-2004, 20:26
L-am auzit si pe costi ionita ca a "repat" pe melodia aia cu madalina manole...(asa a zis el)... La fel cu 3se... Ala blondu cica e "raperu" formatiei... **** mea...
Eu prin rap inteleg actiunea in sine de a canta, iar prin hip-hop inteleg toate cele 4 elemente ce compun cultura hh.

N-VRomania
02-25-2004, 22:50
Originally posted by Tattutzu'
[B]Asta asa e, sunt destui care pur si simplu nu au ce cauta pe aici... :mad:

Chiar din acest motiv am facut Threadu asta ca sa vedem si noi ce rapperi sunt pe forumu asta ... putzini a? da! asa e!

Tot respectu pt. ei ...

N-VRomania
02-25-2004, 22:54
Citiri: 30 Raspunsuri: 334 ... NO! invers ...era bine sa fie asa ... se arata ca ma insel cand zic ca sunt multzi manelisti pe forum ... hai liviu putza :D LOL ...

bafta!

Don Doggy
03-16-2004, 16:33
Abia acum am citit si eu thread-ul asta, deci o sa postez ceva mai mult decat un raspuns la intrebare. Diferenta dintre HipHop si Rap este, cum a zis Tattutzu', faptul ca Rap-ul face parte din HipHop, care e o cultura compusa din 4 elemente.
Ma deranjeaza enorm ca majoritatea vorbesc de HipHop si habar n-au despre ce vorbesc.Dar sa stiti ca nu numai la noi sunt "repari" d-astia care de fapt n-au nici o treaba cu nimic, ci si in State. Daca ati ascultat mixtape-ul lui DJ S&S - Harlem World Order - The Album, ati auzit pe interludiul lui DJ Red Alert urmatoarele: "The first thing you think about when you hear 'HipHop', first thing that comes in your mind is the music. That is wrong! HipHop is a culture. Keep that in mind: HipHop is a culture. The music we play is part of this culture." Cu alte cuvinte, si in State exista astfel de agarici, problema e ca acolo au fost multi care le-au atras atentia. Aici nu e nimeni si m-as bucura daca as auzi vre-un MC sau DJ sa spuna ceva asemanator cu ce a spus DJ S&S, desi nu e de ajuns. Majoritatea nu inteleg cultura si se mint ca inteleg.
Poate m-ati vazut si pe mine p-aici pe forum scriind "ascult HipHop", dar asta am facut-o din obisnuinta, si asta nu inseamna ca nu cunosteam deiferenta dintre HipHop si Rap.
E usor sa vorbesti despre cele 4 elemente, mai greu e sa intelegi cultura HipHop.
Hai c-am vorbit putin cam mult si (cred) fara rost, pentru ca, la fel ca si in cazul culturii, putini m-au inteles si pe mine.
Norok.

Hightop
03-18-2004, 23:42
ba da pe forumu asta nu se poate daca nu sufera cate unu pe fiecare thread.

K.gyeah!
03-20-2004, 11:31
Am revenit dupa o perioada mai lunguta de timp ... Si abia acum mi-a dat prin cap sa intru si p-aici ... sa vad cam ce mesaje sunt ...
Fiecare are parerea lui despre subiect ... dar putini cunosc adevarul ... Don Doggy, mi-ai placut la faza asta ...

Definitia la RAP MUSIC:
RAP-ul este unul dintre elementele Hip-Hop-ului; este o forma de a rima versurile, spuse pe un ton ritmical peste niste instrumente muzicale, cu un ajutor pe fundal din partea unui DJ, ce face sampling, scratching si mixing. La inceput, rap-ul nu continea nici un sampling. Asta probabil datorita faptului ca pe acea vreme (1973-1985) nu exista aparatura necesara pentru aceasta.
RAP-ul a aparut initial ca o variatie de stil dintre reggae si dub, mixate cu influente de la DJ-ii de radio, care le bagau in playlist frecvent. MC-ii initiali (raper-ii) improvizau versuri pe beat-uri create de DJ (de aici ramane Freestyle-ul).
In anii 1980, RAP-ul a fost politicizat in mod excesiv, datorita trupei Public Enemy in special, dar si a altora, astfel, tinzand sa arate viata grea din cartierele marginase ale oraselor.
Prima inregistrare audio de RAP din lume apartine trupei FATBACK BAND in colaborare cu KING TIM III. Piesa se numeste chiar "KING TIM III" si a aparut in anul 1974. In acelasi an, SUGARHILL GANG a urmat cu piesa "RAPPERS DELIGHT", care a devenit un mare hit. Aceasta piesa era bazata pe piesa de discoteca a trupei CHIC - "GOOD TIMES".
RAP-ul poate fi vazut ca unul dintre cele patru elemente ale HIP-HOP-ului : MC (cel care face muzica rap), DJ (mixing, cutting, scratching), GRAFFITI (wall painting) si BREAKDANCE.
De-a lungul timpului, in istoria muzicii rap au aparut si alte stiluri muzicale bazate pe acesta, dar care NU SE POT NUMI RAP SAU HIP-HIP. Aici intra muzica RAPCORE (denumita si rap-rock sau rap-metal). Tot aici intra si tentativele de a face RAP pe orice alt stil muzical distinct de el.

Asta a fost definitia mea, scrisa printre urletele alora mici ... Sper sa fi scris pe intelesu' vostru. Si, ne mai vedem...

GIULIAxxx
03-28-2004, 16:34
ok ok ... am inteles... nu are rost sa va repetati atata ca sa va lasati fiecare amprenta pe aici... ;P
respect

jupanul
03-28-2004, 18:52
bine giulia_xxx dar totusi vezi sa nu le lasi ca dupa aia ii bai:Plol
respect si tie!!!

HoW^HiGh
04-11-2004, 14:08
Parerea mea e ca rapp-ul e un fel de materie prima a Hip-Hop-ului...in marea majoritate a melodiilor rapp-ul e strofa iar hip-hop-ul melodia(adik strofa +refren).Cred ca shi ce face Nick de la N&D se cheama tot rapp...dar nu e hip-hop...hip-hop-ul e , (dupa cum ziceau mai multzi de pe forum) ...e cultura...nu oricine shtie sa faca hip-hop,insa oricine shtie sa faca rapp(vezi...nick de la N&D,simplu,atatea shi atatea manele...shi toate astea din pacate).La americani din cate shtiu eu rapp-ul e inclus in hip-hop...pe cand la noi...rapp-ul e o materie prima pentru mai multe genuri de muzik(daca se cheama muzik ce fac tziganii...asta iar nu mai shtiu)Rapp-ul ,din cate il vad ca...un stil de muzik vorbit,ritmat...iar hip-hop-ul este format din rapp(nu neaparat cu cele 4 elemente...ca doar la premiile best hip-hop,nu se tzine cont sa shtii sa dai din spray-uri shi din platane) +acel ceva care le lipseshte la multzi...park "feeling "se numeshte.Tre sa exprime ceva rimele din rapp ca sa fie Hip-hop(tre sa fie versuri,nu numai rime,sa contzina metafore,subintzelesuri,sa le citeshti printre randuri)
E exact ce atzi spus voi...numa ca am "upgradat" putzin cu parerea strict personala
Numai bine shi sarbat fercite la totzi

Don Doggy
04-11-2004, 16:11
HipHop-ul nu e muzica, e cultura, un mod de viata, constiinta noastra colectiva (cum scria la AGHH :D), un fle de a gandi si de a fi. Rap-ul e muzica, dar tentativele de rapperi ca Nick nu se incadreaza in aceasta muzica.
Iar in legatura cu categoria "Best HipHop", e gresit sa fie denumita asa. Corect ar fi "Best Rap", dar cred ca in exprimare se accepta si "muzica HipHop"...
Norok.

jupanul
04-11-2004, 19:17
e un mod de viatza pt noi toti!!!

seuu
04-12-2004, 13:54
Parerea mea ... RAP inseamna rime mult mai dure pe cand Hip-Hop este legatura dintre RAP si comercial ceva mai slab dar la fel de bun calitativ din punct de vedere instrumental . Acuma sper sa se bage unu in seama sa am cu cine "dialoga" ... glumesc , oricum is nou pe aici prin forum . Alt ex. ar fi diferenta dintre 2 Pac si Emin3M (sau California Love si Superman) si asta ii doar asa o parere pt. ca si 2 Pac are piese care tind mai mult spre Hip-Hop decat spre RAP . Astept sa vad daca m-am exprimat bine . Apropo fetitze de alea cu **** imbracate larg si cu maneaua in miscare sunt peste tot . Pola-n ele . Gata ! :twisted:

Don Doggy
04-13-2004, 03:25
Adica 2pac tinde spre HH si Eminem spre Rap? Citeste si tu ultimele post-uri de p-aici...

HoW^HiGh
04-13-2004, 18:17
Nu ma...nu mai intzeles...hip-hop-ul este cultura...in sensul ca este mai mult decat un gen de muzik...nu in sensul ca e doar traire.De exemplu...o poezie pe care ash face-o eu despre soare shi luna,ar fi doar poezie,nu shi cultura,pt ca poezia aia,n-ar include trairi sentimente etc...
Am o intrebare sa vad cat eshti de dur:trip-hop-ul,ragae-rap-ul etc.(adik ce face fara zahar si pacha man ,etc)alea ce-s?e cultura e rap ce e?itzi zic eu:e trip -hop shi ragae-rap,precum shi ceea ce face mafia e hip-hop.
Eram acu 3 ani intr-un ONG shi am primit un chestionar,care venea de p[e undeva de prin Anglia(un fel de sondaje)...shi era undeva prin chestionarul ala shi o intrebare:"Ce muzica ascultatzi?" shi ca variante de bifare hip-hop-ul shi rap-ul erau separate...eu am bifat-o pe a doua varianta...

Interesant ce-a zis tipul de dinaintea mea:hip-hop-ul e latura comerciala a rapp-ului...nu m-am abtzinut sa nu zambesc...eu cred ca e latura underground a rapp-ului...de fapt,imi zici shi mie ce intzelegi tu prin comercial?(daca imi raspunzi cu:"comercial e ce se vinde" te rog sa te mai gandeshti o data shi dup'aia sa scrii chestia asta)
Multa bafta la totzi

DrogAssa`
04-15-2004, 10:26
Abia acum am citit si eu thread-ul asta, deci o sa postez ceva mai mult decat un raspuns la intrebare. Diferenta dintre HipHop si Rap este, cum a zis Tattutzu', faptul ca Rap-ul face parte din HipHop, care e o cultura compusa din 4 elemente.
Ma deranjeaza enorm ca majoritatea vorbesc de HipHop si habar n-au despre ce vorbesc.Dar sa stiti ca nu numai la noi sunt "repari" d-astia care de fapt n-au nici o treaba cu nimic, ci si in State. Daca ati ascultat mixtape-ul lui DJ S&S - Harlem World Order - The Album, ati auzit pe interludiul lui DJ Red Alert urmatoarele: "The first thing you think about when you hear 'HipHop', first thing that comes in your mind is the music. That is wrong! HipHop is a culture. Keep that in mind: HipHop is a culture. The music we play is part of this culture." Cu alte cuvinte, si in State exista astfel de agarici, problema e ca acolo au fost multi care le-au atras atentia. Aici nu e nimeni si m-as bucura daca as auzi vre-un MC sau DJ sa spuna ceva asemanator cu ce a spus DJ S&S, desi nu e de ajuns. Majoritatea nu inteleg cultura si se mint ca inteleg.
Poate m-ati vazut si pe mine p-aici pe forum scriind "ascult HipHop", dar asta am facut-o din obisnuinta, si asta nu inseamna ca nu cunosteam deiferenta dintre HipHop si Rap.
E usor sa vorbesti despre cele 4 elemente, mai greu e sa intelegi cultura HipHop.
Hai c-am vorbit putin cam mult si (cred) fara rost, pentru ca, la fel ca si in cazul culturii, putini m-au inteles si pe mine.
Norok.

la a patra pagina s`a putut termina ku aberatia
clap clap 8)

costy
04-22-2004, 11:18
hip-hopul e stil de viata iar rapul e stil de muzica !!!

Tattutzu'
04-22-2004, 14:41
hip-hopul e stil de viata iar rapul e stil de muzica !!!
**** papagalule! Mars la manele!
Hai veniti toti si reproduceti ce au scris altii mai sus ca sa va faceti intrarea...

noro
05-04-2004, 14:36
Bah, io zic ca stilul rap e mai primit de romani decat tot hip-hopul! Parerea mea e ca hip-hopul e mai "greu" si mai lesne de inteles, asa ca raman tot pe Eminem sau Dre. Io nu inteleg si nu suport tot hip-hopu'! :?

DjCBmC
05-26-2004, 08:28
am revenit dupa o pauza indelungata la dezintoxicare ... in fine eu djcbmc sau n-vromania tot eu sunt ... vad ca subiectul asta a luat amploare ... si va rog mai ushor cu cearta. raperii adevarati sunt o familie. familia b.u.g. nu facetzi parte din ea? ramane de vazut asta!

bafta

Andreea
05-26-2004, 15:10
Din cate stiu io, Hip-Hop `ul e o cultura...iar Rap `ul e un stil de muzica din cultura Hip-Hop ...
In fine... :)
Daca nu e asha...explicati`mi si mie cum sta treaba :P

nasty-one
05-31-2004, 20:22
welcome back jupanule :D

gangsta'girl
06-22-2004, 12:41
era o faza la inceput ...west coast canta hip-hop shi east coast rap...asta la inceputurile genului..nu mai stiu sigur...

pai..mai hip-hop-ul este mai "comercial" adik nu e atat de dur...shi beat-ul e diferit ...shi desigur sunt mai multe feluri de hip-hop ...
shi rapul e mai dur, nu respecta neaparat structura unei melodii ( refren , strofe) ...shi are un mesaj foarte bine definit...

ma rog yo asa stiu...korectatzi-ma dak gresesc!

gangsta'girl
06-22-2004, 12:49
mda..m-am aruncat cu capu' inainte.. intai am postat yo shi dupa aia am citit ce au scris altii.... oricum printre aberatiile unora se aflau shi "definitii"coerente din care am inteles ceva...

oricum cert e k m-am lamurit ...thanks to the people that worth to say thanks to..

leondanu`
08-06-2004, 17:40
ba e totusi o diferenta.......

e diferenta ca unu e mai mic, iar altul e mai mare.

EU SINT PROST, MAIMUTA FUTE IN 45 DE POZITII SI NEAMTZU E BAZAT.... AM ZIS !!! :D

leondanu`
08-06-2004, 17:42
neamtzu si bagabontii lui va rog scuzati ca mai scriu un post, da` vruiam sa spun ca rapul e un stil de muzica.... si hip hopul e un stil de viata !

YE !

leondanu`
08-06-2004, 17:44
aa si inca ceva......

**** ZIARISTILOR ! DIN PARTEA BAGABONTILOR !!!!

.

Tattutzu'
08-06-2004, 22:01
Neamtzule nu se poate un ban pe IP aplicat lui leondanupompierr?

kurupt
12-11-2004, 14:42
LoL definiti si tot felu de reproduceri care erau postate mai sus ...

pm...

FDMINT
12-11-2004, 17:08
Exista o ecuatie simpla a relativitatii :

RAP = HIP-HOP

:)

RapMaster
12-11-2004, 17:54
poola mea stie care ii diferentza.Important ii ca amandoua is faine si le ascult oricand.

R4p`3r1tza
12-17-2004, 17:27
Kestea e k nu prea e o dif dintre rap ji hip-hop
cre k rap = hip-hop asta`y sigur

Set by R4p`3r1tza

VALET
12-24-2004, 05:01
hip hop inseamna: rap, break dancing, writting si dj'ing.

Redboy
12-30-2004, 12:43
rimmer esti varza nu stiu de ce tot incerci sa faci parte din fanii hip-hop-ului din romania ..... cum sa fie hip-hop-ul o parte din rap ....esti lake rau.....care a fost prima formatie care canta acest gen de muzica din lume sau na printre primele ....... io zic ca Run DMC si io nu cred ca run DMC cantau !RAP! asa ca te rog rapul a aparut prin '90 pt cultura ta generala

eckoSatanistu
12-30-2004, 15:03
Pai simplu la faza versuri o sa va dau un exemplu
1.Rap:TE vreau sa sa o facem stii bine cu sampanie ma stii bine
2.HipHop:SA te *** in gura de curva vreau sa ma sugi de **** :D
-LA faza cu sond-ul la rap ii mai melodios si la hiphop ii mai dur si mai underground(bine asta nu inseamna ca nu sunt formatii de Rap mai underground)

parerea mea

Greuceanu
12-30-2004, 18:51
tudortupac nu ai dreptate:
E exact cum a spus Valet.HipHopul este curentul "cultural" din care face parte Rap-ul(partea muzicala),Break dance(dansul),DJ-ing,Grafiti.
Sanatate

Mos Craciun_
12-30-2004, 19:05
Originally posted by VALET@Dec 24 2004, 03:01 AM
hip hop inseamna: rap, break dancing, writting si dj'ing.
Hip-Hop inseamana break dancing ?... Dance ?.. nu prea inteleg.. pana me... <_<

Baiatu`
12-31-2004, 03:09
Uite ce raspuns a dat Swamp la intrebarea asta...
"Depinde la ce te referi... Hai sa te iau altfel...

Rap-ul la baza era modalitatea negrilor de a "trata" probleme sociale pe care le aveau in versuri. Mai tarziu a aparut notiunea de hip hop care grupa 5 elemente: Mc-ing (adica MC-ii la microfon:) ), BeatBoxing (beaturi facute din gura), DJing (DJ, Scratch...arta dj-ilor), Graffiti (desene pe perete) si BBoyingu&#39; (dansul acela gen "Simplu")

Concluzie: Hip-Hop ul este un cadru general pentru mai multe laturi (cele enumerate) pe cand Rap-ul nu se identifica in mod direct decat cu MC-ingu&#39;

Ideea e ca cele doua notiuni (rap si hiphop) se cam contopesc, si in vorbirea curenta (cel putin in Romana) ele se mai confunda unul cu altul. La Americani insa (de unde a pornit totu&#39;) sentintele suna cam asa de ex: "50 cent is rappin for his cause..." si NU "50 cent is HipHopin&#39; for his cause....

Deci trageti si voi concluziile...&#33;&#33;&#33;

Septican
12-31-2004, 07:42
auzi-ti....voi credeti ca hip-hoperi de la bug mafia stiu sa deseneze pe ziduri??? cred ca rockeri stau mai bine la asta.... asa cred eu.....
si imbracamintea nu conteaza?

RapMaster
12-31-2004, 11:47
Originally posted by Septican@Dec 31 2004, 07:42 AM
auzi-ti....voi credeti ca hip-hoperi de la bug mafia stiu sa deseneze pe ziduri??? cred ca rockeri stau mai bine la asta.... asa cred eu.....
si imbracamintea nu conteaza?
Unde dracu apare aici ceva legat de diferenta dintre rap si hh

Septican
12-31-2004, 19:15
pai daca ei sunt hip-hop-ari..... tre sa stie sa le faca pe toate 4 nu? si va intreb daca stiu sa faca graffitiuri.... si vreau sa stiu daca conteaza cum te imbraci....adica daca tre sa iti tii pantalonii la genunchi sau pe ***, daca tre sa ai pe tine un tricou larg..... ca daca te imbraci ca un manelist se vede din prima ca nu le ai, chiar daca canti rap...

tzutzu01
12-31-2004, 19:28
dupa parerea mea yo o sa raspund simplu dar nu stiu shi daca e corekt ce stiu&#33;hip-hop-ul este cultura iar rap-ul este muzik&#33;daca stiu ceva incorect va rog sa ma corectatzy&#33; B)
[B][SIZE=7][COLOR=blue]Every Moment Is Another Chance&#33;&#33;&#33;&#33;

eddy
02-12-2005, 15:50
akuma am intrat si eu paci&#39; ... asha k dup kate s-au zis nu mai am ce zice .... orikum io le ascult p-amandoua

eddy
02-12-2005, 15:54
mah rapmaster ... cum adik "
Unde dracu apare aici ceva legat de diferenta dintre rap si hh "
kiar topic-ul este "care e diferentza dintre RAP si HIP HOP"

poate altadata citesti inainte si topic-ul si apoi raspunzi

RapMaster
02-12-2005, 16:13
Lui Septican i-am raspuns si in ce-o zis el nu era nimic legat de diferenta dintre rap si hh.

vms
02-12-2005, 19:52
asa cum ziceti voi.... :idee1:

eddy
02-13-2005, 23:08
te-am inteles akuma omule&#39;
akuma ai pus punctul pe i.

te-am inteles io gresit ..... se mai intampla ..... :)

Frea_k
02-19-2005, 23:21
Bah voi habar n-aveti ce-i ala RAP ce-i aia viatza ce-i aia suferinta dragoste sau suparare habar nu avetzi ce sunt afacerile ce sunt oamenii ce este un prieten o sotie sau un frate ce face un labar sau cum se duce iliescu la un curvar.Habar nu aveti ce-i fenomenu` de RAP ce-i fenomenu` de a trai de a lupta dar in realitate ejti la o zebra cu semnu` STOP&#33;Trezirea trezirea din realitate numa` visu` a mai ramas numa` viatza care vine tiptil cu cutitu pe la spate BUM` te trezesti intr-un pat ,violat cu un pistol pe frunte si cu o teava in care-ti vezi dintii si cu un bilet "Daca crezi ca cei 10.000 de euro nu conteaza se trezeste neamu` tau cu un glont in teasta" si te trezesti ca habar nu ai cine ce sau cunde sau de ce ejti aici habar nu ai de ce existi habar nu ai cum de ai ajuns sa existi fara mama,tata ,sau bunici unchi veri macar o matusa de vin ...a stai vinu` e taica-tu si apoi te duci acasasi te imprietenesti cu bataia bati rupi violezi faci dregi habar n-ai de ce te caci haban-ai de ce stai aici jos cu creierii la 2 m mai injos si cu vinu` in partea cealalta a lumii da` iti folosesti tate puterile sa ajungi la el si cand ajungi "Am uitat sa-i spun lu` fiimiu` adio ......mori cu ***** si brio&#33;

Frea_k
02-19-2005, 23:27
Si asta a fost RAP-ul o cultura o religie o viatza explicata pe scurt de cel care-o shtie ce-l care a intreznit sa shtie shi sa spuna iar hip-hop-ul sa spun drept e rap-ul numa ca la sfarsit ala se duce la familie shi isi cere scuze in loc sa se duca dupa vin .In conclozie RAP-ul e adevarul .

Frea_k
02-19-2005, 23:30
Iar eckosatanistu a incurcat hip-hopu` cu rapu` pt ca habar n-ar ce zice .

sollen
02-20-2005, 02:09
diferentza dintre rap si hip hop e cam aceiasi ca cea dintre rock si rock alternativ.

RAp-ul se dezvolta din hip hop.

rap-ul este originar din partea de N a SUA si hip-hop-ul(ritm mai melodios,versuri mai putin dure etc etc etc..)este originar din partea de S a SUA.

eu asa stiu,asa e logik

keep it real

Frea_k
02-20-2005, 15:11
Sollen nushtiu dsp ce vb ca nu m-am informat in privinta asta ci doar shtiu cam ce e una shi ce e alta.A ..shi ai incurcat proverbu era

Only God will judge me &#33; :lolsign:

sollen
03-04-2005, 23:23
pai dak sti tu mai multe,inseamna k asha o fi...doar tu esti miezu....bine ma
try to keep it real

sisu_liber
03-05-2005, 01:38
pai din cate stiu io....rap-ul este mai dur decat hip-hop-ul si de exemplu o melodiie de hip-hop ar fii Poveste fara sfarsit si de rap Gherila PTM

aaaa.....si mai ceva...nu suport pe aia care zic ca hip-hop-ul are ceva cu skeiter si **** mea de break dance....sau ii vezi pe aia cu skate-ul imbracatzi larg si se cred rapperi...uaua cand ii vad imi vine sai bat...

unde **** mea atzi vazut intr-un videoclip dealui 2PAC,DR.Dree sau DMX pe ei sa danseze break sau cineva in videoclipele lor.....

sollen
03-06-2005, 22:41
nu cred ca ai inteles ce am zis eu:am zis ca RAP-ul este o ramura a HIP-HOP-ului. logic ca unu e mai dur shi unu e mai melodios,dak citeai celalalt msg al meu,vedeai ca am scris exact asha,dar......

shi inca ceva...ONLY GOD CAN JUDGE ME&#33; nu l-am folosit ca un proverb.deci nu am greshit nimik....tu asculti tupac?are o melodie intitulata asha....

sisu_liber
03-07-2005, 01:16
nu cred ca ai inteles ce am zis eu:am zis ca RAP-ul este o ramura a HIP-HOP-ului. logic ca unu e mai dur shi unu e mai melodios,dak citeai celalalt msg al meu,vedeai ca am scris exact asha,dar......

shi inca ceva...ONLY GOD CAN JUDGE ME&#33; nu l-am folosit ca un proverb.deci nu am greshit nimik....tu asculti tupac?are o melodie intitulata asha....

la cine te referii?? daca la mine..nu,nu am citit ce ai scriis in alt mesaj...si cu chestia daca ascult TUPAC...normal...si cu ONLY GOD CAN JUDGE ME..... tre sa fii incult rau de tot in tema hip-hop-ului daca nu stii de piesa aceasta

Oh my lord, tell me what I&#39;m livin for
Everybody&#39;s droppin got me knockin on
heaven&#39;s door
And all my memories, of seein brothers
bleed
And everybody grieves,but still
nobody sees
Recollect your thoughts don&#39;t get
caugh up in the mix
Cause the media is full of dirty
tricks
Only God can judge me

Tupac -only got can judge me piesa numaru&#39; 10 de pe primul Cd de pe All Eyez On Me

sollen
03-26-2005, 21:52
SISU LIBER&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;>nu ma refeream la tine,(faza aia cu tupac>ma bucur k mai asculta si altcineva si se mai stie si de albumele mai vechi),ci ma refeream la Frea K,care mi-a atras atentia ca proverbul era ONLY GOD WILL JuDGE me,...da&#39; eu nu l-am folosit k un proverb ci ca un omagiu adus lui tupac....deci ONLY GOD CAN JUDGE ME

keep it real my niggaz

sisu_liber
03-27-2005, 00:42
SISU LIBER&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;>nu ma refeream la tine,(faza aia cu tupac>ma bucur k mai asculta si altcineva si se mai stie si de albumele mai vechi),ci ma refeream la Frea K,care mi-a atras atentia ca proverbul era ONLY GOD WILL JuDGE me,...da&#39; eu nu l-am folosit k un proverb ci ca un omagiu adus lui tupac....deci ONLY GOD CAN JUDGE ME

ok....NOROC

DynAmyTe
03-27-2005, 05:12
Eu shtiam ca hip-hop este ce canta Mafia ... shi La Familia, shi rap este ceea ce canta ciorile cand se vorbesc ca sunt batutzi de soarta, traiesc in ghetouri, sunt discriminatzi ... etc ... In SUA unii zic ca hip-hop este muzica pe care faci break-dance :P :)

Mio
03-27-2005, 12:48
stiai prost DynAmyTe

DynAmyTe
03-27-2005, 19:27
Sa mori tu bagabontule ... Traiesc in locuri diferite ... Shtiu ce vad in juru&#39; meu ...

Blu
03-27-2005, 20:58
ce de ineptii am citit aici... hmmm
deci Hip Hop e cultura .. aia formata din alea 4 elemente.. (sau 3 la 10 000 vba lu deceneu... ) si rap-u e ceea ce face un element din hip hop si anume emcee-u....

Gza/Genius
03-29-2005, 01:46
Inca o data.. v`a spart fata asta :) Stie mult mai multe decat unii dintre voi :D Bravo Blu&#33; Restecp&#33;

=[BGS]=KillerINC
08-13-2006, 01:34
deci Hip Hop e cultura .. aia formata din alea 4 elemente.. (sau 3 la 10 000 vba lu deceneu... ) si rap-u e ceea ce face un element din hip hop si anume emcee-u....

cea mai buna defifinitie pe care o putea da cineva ..felicitari

=[BGS]=KillerINC
08-13-2006, 01:36
SISU LIBER!!!!!!>nu ma refeream la tine,(faza aia cu tupac>ma bucur k mai asculta si altcineva si se mai stie si de albumele mai vechi),

keep it real my niggaz

si mie imi pare bine ca inca mai exista oameni care chiar sunt interesati despre ceea ce a fost /este / va fi Tupac Amaru Shakur si nu asculta doar asa ca sa se afle in treaba ... am facut un mic site pentru a afla si altii cater ceva despre 2Pac ... http://2pac.lx.ro/ ...astept parerile voastre despre site

sM0kEr PHK
08-13-2006, 04:50
n-am ajuns decat pana pe la inceputul paginii 4... n-am avut rabdare/nervi sa citesc mai departe.
fratilor, haideti sa ne lamurim in legatura cu niste chestii. si nu ma refer la diferenta, asemanarea, intersectia sau reuniunea dintre rap si hip-hop... pentru ca problema asta a fost, din fericire, clarificata, multumita unor posturi bine documentate si la obiect. nu era nevoie de 20 de posturi care sa spuna acelasi lucru, alea cateva care au fost, au fost de-ajuns.
ma refer la seninatatea si degajarea cu care sa mananca ***** pe threadul/forumul/netul asta (in general) legat de subiectul propus (in particular). pai cum **** mea sa fie luata miscarea in serios (miscare reprezentata in cea mai mare parte, logic, de muzica) atunci cand auzi ce pareri, teorii si explicatii mai slab argumentate decat un discurs al lui vadim scuipa tineretu patriei referitor la subiectu in cauza... asa cum se astepta si N-V (CB), majoritatea habar n-are de chestiile de baza din treaba asta. am zis-o de multe ori, forumurile sint arme cu doua taisuri... nu sint comunist da' uneori, multa lume, pur si simplu, ar face bine SA TACA IN **** MEA.

p.s. rimmere, ti-ai dat cu firma-n cap frate... se pare ca acumularile cantitative nu duc intoteauna la cresteri calitative.

hai bafta

BEBEBAD
08-17-2006, 19:26
ai dreptate multi nu stiu diferenta ,dar esenta o cunosc multi!!!!

Sorry ptr ca nu am fost ontopic !

Hai norok!

EdwarD.Inc.
07-11-2007, 23:29
Hip-Hopul ( cultura ) se imparte in 4 categorii :

- Rapu' ( muzica )
- breakdance-ul
- graffiti
- dj-ingu

Iustin
07-11-2007, 23:57
doamne, ce aberatii de posturi... citesc si-mi vine sa ma dau cu capul de tastatura :lol:.... *puoooc* *puuuuuoc*

intr-adevar... hip hop... cele 4 elemente... bla bla bla.... insa ce ascultati voi se numeste HIP HOP si nu RAP! De ce? Pentru ca rapping-ul e doar o modalitate de interpretare, atata tot, NU un gen muzical! Daca Mike Shinoda, Jonathan Davis, Fred Durst sau mai stiu eu ce artist din aria muzicii rock apeleaza la interpretarea rap, nu inseamna ca piesele lor sunt HIP HOP/RAP.
E, atunci cand o piesa are productie HIP HOP, scratch-uri facute de un DJ, normal, piesa apartine genului muzical numit HIP HOP. E simplu ca buna ziua.
HIP HOP-ul a fost intai de toate un gen muzical, apoi a devenit o miscare socio-culturala care a inglobat cele 4 elemente: MC, DJ, B-BOY si GRAFFITI

RAP/RAPPING = forma de interpretare
HIP HOP = gen muzical

ps: parerea mea proprie si personala vis a vis de acest subiect. Nu ma intereseaza definitiile de pe nu stiu ce site-uri de specialitate...

Vio
07-12-2007, 00:20
n-am ajuns decat pana pe la inceputul paginii 4... n-am avut rabdare/nervi sa citesc mai departe.
fratilor, haideti sa ne lamurim in legatura cu niste chestii. si nu ma refer la diferenta, asemanarea, intersectia sau reuniunea dintre rap si hip-hop... pentru ca problema asta a fost, din fericire, clarificata, multumita unor posturi bine documentate si la obiect. nu era nevoie de 20 de posturi care sa spuna acelasi lucru, alea cateva care au fost, au fost de-ajuns.
ma refer la seninatatea si degajarea cu care sa mananca ***** pe threadul/forumul/netul asta (in general) legat de subiectul propus (in particular). pai cum **** mea sa fie luata miscarea in serios (miscare reprezentata in cea mai mare parte, logic, de muzica) atunci cand auzi ce pareri, teorii si explicatii mai slab argumentate decat un discurs al lui vadim scuipa tineretu patriei referitor la subiectu in cauza... asa cum se astepta si N-V (CB), majoritatea habar n-are de chestiile de baza din treaba asta. am zis-o de multe ori, forumurile sint arme cu doua taisuri... nu sint comunist da' uneori, multa lume, pur si simplu, ar face bine SA TACA IN **** MEA.

p.s. rimmere, ti-ai dat cu firma-n cap frate... se pare ca acumularile cantitative nu duc intoteauna la cresteri calitative.

hai bafta

tu ai zis că nimeni nu a scris nimic concret....la fel ai bătut şi tu câmpii în **** mea
Nimic concret

EMO
07-12-2007, 00:34
ba baieti, topicu asta s-a facut cam la inceputu forumului ..... e de cand Jurasic.... daca stiti care e diferenta bine, daca nu, nu .... nu vad de ce trebuie sa aratati ca stiti.....

R.RimmeR
07-12-2007, 00:47
ba, treaba e simpla, pentru totzi ashtia care va intrebatzi ...

Rap - to rap, adica a da rime, a canta rap, adica rapid
Hip-Hop = cele 4 elemente pe care le shtie orice bulangiu....

EdwarD.Inc.
07-12-2007, 00:47
$eptinho . am scris si eu ce inseamna pt ca am vazut baieti mai sus care inca nu stiu ce inseamna ....

d.daniel91
07-12-2007, 01:35
PE ROMANESTE:
hip-hop = copac
rap = ramura copacului (hip-hop) :D

c-bo
07-12-2007, 01:41
Hip-Hop`u e parca partea mai Unda` a rap`ului... cand zici Rap , te gandeshti la toate cele.. adica Graffiti...Lirica, Beat`uri... chiar shi Break`dance ... in schimb Hip`Hop`u e doar microphonareala pe beat`uri.... ashadar... Hip`Hop`u e inclus in rap... pentru ca rappu` e un stil de viatza... in care se afla mai multe

ba, treaba e simpla, pentru totzi ashtia care va intrebatzi ...

Rap - to rap, adica a da rime, a canta rap, adica rapid nu cred ca are treaba :)
Hip-Hop = cele 4 elemente pe care le shtie orice bulangiu....

oricum un progres intre cele 2 posturi

BINGO!

ma lesina rasu daca citesc tot topicu dinou :lol:

EMO
07-12-2007, 04:09
mda, diametral opuse

m1Tz1
07-16-2007, 14:52
cam greu va-ti prins ce inseamna... hh si rap.

sisu_liber
07-16-2007, 15:25
tu te-ai nascut deja cunoscator nu???

Jumy2010
08-20-2007, 18:45
Ba fratilor....am observat ca multi dintre voi considerati rap-ul ca fiind unul dintre cele 4 elemente ale hip-hop-ului ceea ce este total eronat.Multzi confundatzi MC-ul cu rap-ul.Rap-ul este doar o modalitate de interpretare si atata tot.Poti sa dai rap pe orice gen muzical ( ex:Nick de la N&D , Viorel de la 3SE , Susanu pe orice manea ) insa asta nu inseamna ca ei sunt MC si fac hip-hop.Ei fac doar rap.

sollen
08-20-2007, 21:56
susanu face rap?:huh:

Iustin
08-20-2007, 23:12
da, susanu apeleaza la interpretarea rap, dar asta nu inseamna ca face hip-hop. Sunt manele cu bucati de rap. Ca o da naspa, ca o da bine, nu conteaza.

foarte bine punctat Jumy2010. Exact asta incercam si eu sa explic cu o pagina in urma!

remus_mezinca
09-19-2007, 21:42
face rap in manele,se lauda k asculta hip-hop si de fapt nu e un rapper e un tablagiu care asculta manele............

DJ_VDA
05-15-2008, 20:32
Se face o anumita confuzie in ziua de astazi in legatura cu sintagma "RAPPER"...de fapt REPAN(mai nou) se poate numi cel care are legatura cu latura MC a Hip-Hop-ului...a rap-ui inseamna a pune rime pe beat-uri(si tot ce tine de MC-freestyle etc...). Imi cer scuze daca s-a mai scris dar nu am avut timp sa parcurg toate paginile. Multumesc anticipat pentru intelegere.^_^

AbadBoy
04-01-2009, 05:22
Se face o anumita confuzie in ziua de astazi in legatura cu sintagma "RAPPER"...de fapt REPAN(mai nou) se poate numi cel care are legatura cu latura MC a Hip-Hop-ului...a rap-ui inseamna a pune rime pe beat-uri(si tot ce tine de MC-freestyle etc...). Imi cer scuze daca s-a mai scris dar nu am avut timp sa parcurg toate paginile. Multumesc anticipat pentru intelegere.^_^

Mai DJ de lemn, unde ai auzit tu de "repan" ?? :huh: si "a rap-ui inseamna a pune rime pe beat-uri (si tot ce tine de MC-freestyle etc..)" ??

RAP = RYTHM AND POETRY bai boule, in traducere libera inseamna a LOVI, este un cuvant englez. RAP - Reprezinta o lovitura, ex pumn dat cuiva, palma, ..sau chiar ciocanit la usa.

Cat despre MC, daca te-as pune sa-l definesti, ai spune MUSIC CREATOR? O pwla! Du-te si fai tu DJ-ing in Virtual Dj ..si lasa-ne, Ca una e sa dai FREESTYLE si alta e sa fi MUSIC CREATOR, e ca si cum ai pune un marinar pe formula 1. Dumb ass

AbadBoy
04-01-2009, 05:30
Ba fratilor....am observat ca multi dintre voi considerati rap-ul ca fiind unul dintre cele 4 elemente ale hip-hop-ului ceea ce este total eronat.Multzi confundatzi MC-ul cu rap-ul.Rap-ul este doar o modalitate de interpretare si atata tot.Poti sa dai rap pe orice gen muzical ( ex:Nick de la N&D , Viorel de la 3SE , Susanu pe orice manea ) insa asta nu inseamna ca ei sunt MC si fac hip-hop.Ei fac doar rap.

Iti zic eu..ce auzi pe instrumental de manele, NU SE NUMESTE SI NU SE VA NUMI RAP VREODATA! Continua sa crezi ce vrei, candva poate iti vei da si dreptate..vei fi primul!

AbadBoy
04-01-2009, 05:38
oricum un progres intre cele 2 posturi

BINGO!

ma lesina rasu daca citesc tot topicu dinou :lol:

Totusi, de ce sa dea oamenii bani pe albume? asta nu inteleg eu. Pentru cei comerciali, ar veni cam asa:

Vrei clip? fa-ti!
Vrei album? scoate-ti!
Vrei bani? La munca!

Sunt de parere ca, cantaretii de la noi din tara ar trebui sa primeasca bani doar pe CONCERTE, iar alea sa fie live; nu sunt de acord nici cu bani dati pe playback!
Multi se lasa de cantat din cauza ca nu isi scot banii pe albume, atunci nu mai e muzica facuta de placere ci comerciala direct!

"frate...tre sa compun ceva la noapte..il mai pun si pe cutare sa-mi fac o strofa..un vers acolo..ca luna asta tre sa scot album..plm...stau prost cu banii"

NU! Nu asta e solutia.

Anyway, Tot respectu' pentru cei din UNDERGROUND. Nu toti o fac bine, dar o fac de placere..ca vorba aia, omu' din greseli invata, daca ii place, o face mai bine.

Noapte buna ASCULTATORILOR
PACE CUNOSCATORILOR!

Mario_17
04-01-2009, 10:04
tu de unde ai mai rasarit ma muis.tule ? au oamenii vina ca nu stiu ce inseamna ? poti explica frumos, nu sa o faci tu pe so desteptu !

AbadBoy
04-01-2009, 10:29
Nu au oamenii vina ca nu stiu ce inseamna, au vina ca vor sa dea impresia ca stiu! Anyway, dupa poza de la avatar te citesc ca asculti manele.

Whatever, you can die! I don't care! Nobody does

Di Monty
04-01-2009, 10:33
Avand in vedere ca a postat aceasta veritabila dovada de inteligenta incomprehensibila pentru noi, muritorii de rand, la ora 5 dimineata :eek:, iti dai seama ca omul nu poate dormi de grija muzicii...

AbadBoy
04-01-2009, 10:42
"eu strig din tufishi: Fii mai fericit bah ca nu pot sa ma pish!"

Mario_17
04-01-2009, 11:09
da dupa poza de la avatar poti sa mi`o citeste oleaca pe buze ! nu s`a luat nimeni de aiurea de tine nataraule ... arfele astea fa`le cu emoizii tai pe la scoala ! mo.rtii ma.ti de sclavete

AbadBoy
04-01-2009, 11:21
Bai ****, la 20 de ani..cred ca fac scoala cu mama ta! Cat despre emoizi, sunt ANTI-EMO, ANTI-MANELE sugeami-ai ****! Cand faceam eu muzica tu o ardeai cu dedicatii la posturile de manele tv. Hai moldovene, ia un DEX si asculta-ma.
Pe langa faptul ca pot avea un vocabular complex, LIMBA ROMANA e deja PREA MULT pentru tine. "taci si be copchil facut bat" ..si ti-am citit provenienta ;)

c-bo
04-01-2009, 11:23
Totusi, de ce sa dea oamenii bani pe albume? asta nu inteleg eu. Pentru cei comerciali, ar veni cam asa:

Vrei clip? fa-ti!
Vrei album? scoate-ti!
Vrei bani? La munca!

Sunt de parere ca, cantaretii de la noi din tara ar trebui sa primeasca bani doar pe CONCERTE, iar alea sa fie live; nu sunt de acord nici cu bani dati pe playback!

"frate...tre sa compun ceva la noapte..il mai pun si pe cutare sa-mi fac o strofa..un vers acolo..ca luna asta tre sa scot album..plm...stau prost cu banii"

NU! Nu asta e solutia.

Anyway, Tot respectu' pentru cei din UNDERGROUND. Nu toti o fac bine, dar o fac de placere..ca vorba aia, omu' din greseli invata, daca ii place, o face mai bine.

Noapte buna ASCULTATORILOR
PACE CUNOSCATORILOR!

ce mentalitate de kkt ai :) u crezi ca Cedrea sau NimeniAltu' nu ar vrea sa traiasca din muzica doar pt ca sunt underground ? "Fanii" ca tine au dus muzica asta in jos, ca dupa conceptia ta de kko sa canti rap nu e o meserie si e o placere, nu trebuie sa fi platit ca e un hobby...OMG!! ... si un rapper poate zice ca munca care o faci u ar trebui sa nu fie platita si sa fi platit doar daca faci munca extra in alta parte ...

Multi se lasa de cantat din cauza ca nu isi scot banii pe albume, atunci nu mai e muzica facuta de placere ci comerciala direct!

in under crezi ca lumea nu se lasa de facut muzica cand nu isi scot bani pe munca lor ? ultimul exemplu e nimeni altu care nu mai scoate album pana nu epuizeaza in mare parte albumele deja scoase pe "piata" ...

oricum pot sa ma *** si eu in mentalitatea ta de cocalar cu internet ?

apropo ... poti sa'mi enumeri cativa artisti care te incanta pe tine :)

PS: Eu nu am mai auzit un concert playback in hh romnesc de mult timp ... poate u mergi la concerte cu andree, 3se, etc.

AbadBoy
04-01-2009, 11:38
ce mentalitate de kkt ai :) u crezi ca Cedrea sau NimeniAltu' nu ar vrea sa traiasca din muzica doar pt ca sunt underground ? "Fanii" ca tine au dus muzica asta in jos, ca dupa conceptia ta de kko sa canti rap nu e o meserie si e o placere, nu trebuie sa fi platit ca e un hobby...OMG!! ... si un rapper poate zice ca munca care o faci u ar trebui sa nu fie platita si sa fi platit doar daca faci munca extra in alta parte ...

in under crezi ca lumea nu se lasa de facut muzica cand nu isi scot bani pe munca lor ? ultimul exemplu e nimeni altu care nu mai scoate album pana nu epuizeaza in mare parte albumele deja scoase pe "piata" ...

oricum pot sa ma *** si eu in mentalitatea ta de cocalar cu internet ?

apropo ... poti sa'mi enumeri cativa artisti care te incanta pe tine :)

PS: Eu nu am mai auzit un concert playback in hh romnesc de mult timp ... poate u mergi la concerte cu andree, 3se, etc.

Poti sa te futi in ma-ta ma! Eu cum fac muzica under si lucrez ca web designer? Cumicu cum face under si lucreaza in alt domeniu? Si multi altii..
Nimeni Altu' logic ca scoate pe piata..doar sunt Parazitii in spate..ca daca nu vinzi nu esti bun, asta e conceptu' romanesc. Asa, de curiozitate, cate albume ai tu in original? Eu sincer doar 1 Best Off de la Parazitii. Nu ca as fi mare sarac, dar nu vreau sa dau bani pe muzica cand eu unu' o fac de placere, prostule!

O-Stil
04-01-2009, 11:39
:confused::eek:Oh my god!

Grab Sergiu
04-01-2009, 11:49
foarte interesant :)))))

discutia e geniala :))

RZV
04-01-2009, 12:03
esti varza, du-te acasa :))cumetre, lasa-ne si pe noi sa traim

tyrez
04-01-2009, 12:14
bai da multi va da-ti destepti cu hip-hop-u si cu rap-u asta si cand vine unu mai slabut il tratati cu atata dezinteres de parca voi va-ti nascut in tomberoane si apoi pe langa marii rapp-eri....Ce e cu exprimarea asta tattutzu-le pa tine te-am vazut si mai sunt cativa....ce vroiai sa schimbe definitia?...si ce e cu asta ca daca nu stie inseamna ca e manelist...in general eu nu postez pt ca nu este topic sa nu vad *****uriile astea .desi topicu e interesant si trebuie tratat ca atare ca aveti toti de invatat...alea cu 4 elemente nu le-am stiut nici eu...de unde dracu sa le stiu...uzzi nu mi-a spus de ele desi il ascult din 96 si nici nu am fo interesat sincer de cultura hip-hopu-lui ...nu am fost curios sa caut in bliblioteci despre asta si nu ma dau gangsta...dar am presupus doar ca hip-hop-ul e tot ce tine de muzica,toale si *****uriile alea de bling bling....limbaju presupun....iar rap-ul e muzica aceea cu versuri obsecene si dure ....ceva de genu rap-u e hip-hop....dar hip-hop-u nu e doar rap.

Filmdirector
04-01-2009, 12:47
se mai gaseste cate un user d-asta nou care stie doar sa injure si sa se dea mare destept

c-bo
04-01-2009, 13:35
Poti sa te futi in ma-ta ma! Eu cum fac muzica under si lucrez ca web designer? Cumicu cum face under si lucreaza in alt domeniu? Si multi altii..
Nimeni Altu' logic ca scoate pe piata..doar sunt Parazitii in spate..ca daca nu vinzi nu esti bun, asta e conceptu' romanesc. Asa, de curiozitate, cate albume ai tu in original? Eu sincer doar 1 Best Off de la Parazitii. Nu ca as fi mare sarac, dar nu vreau sa dau bani pe muzica cand eu unu' o fac de placere, prostule!

si eu care am cam 130 de cd'uri in colectie (mai mult de jumatate sunt de afara) inseamna ca sunt prost ? :) sau ce ?

prietene ia'ti o bicicleta si vezi daca reusesti sa plutesti cu ea cand te arunci de pe pod ca ET.

de curiozitate ... pune si u o pisa "under" cu tine :)

CadiLLac
04-01-2009, 13:48
ramai under. e mai bine pt toata lumea.

O-Stil
04-01-2009, 13:49
ramai under. e mai bine pt toata lumea.

Hahahahaha! OWNED! :)

Di Monty
04-01-2009, 14:31
de curiozitate ... pune si u o pisa "under" cu tine :)

Nu am putea sa intelegem versurile. El poate avea un vocabular complex =)) Oricum mai interesant e de ce tot posteaza pe aici aiurea... Probabil ia pauze de la compus si designer-it =))

deco
04-01-2009, 14:41
si cine stie limba romana, tu care scrii "tufishi"? :)))

inteleg aia cu "sh", dar... sa pui si un i la final.. :)))=))

acelasi.david
04-02-2009, 09:01
s-a umplut lumea de cunoscatori... eu unul chiar snt curios sa aud o piesa de la adadboy asta :lol:

adinutza
04-07-2009, 22:01
poi eo zic k rap'u ii mult mai profund dekt hip-hop'u
si hip-hop'u ii mult mai comercial (din pacate ) pentru ca unii nu stiu sa aprecieze versurile rapper'ilor sau unii kiar nu'i inteleg

life goes on :)>-

CadiLLac
04-07-2009, 22:10
cand aud intrebarea asta imi vine-n minte vb unui prieten "diferenta ca de la cer la pamant " :)

Bow wow
06-04-2009, 21:42
mda.... aia care se baga aici doar casa se bage in seama , sa nu mai scrie la ceva ce nu stiu. Si emynem ala , nu te lua de simplu , aia stiu breckdance si au avut melodii hip-hop , inainte sa vina smiley. Si Eminem se scrie cu &iuml;" nu cu y"
Iar cu rapu si hip-hopul
Hip-Hopul este o melodie , care nu se danseaza asa bine ca si rappu . El mai mult se vorbeste.Este folosit mai des decat rapul.
Rapul este un mod de viata. El se canta . Este folosit ca sa exprimi ceva cu foc. Este facut destul de greu , desi seamana cu hip-hopul , nu e chiar acelasi lucru.

Andrei
06-04-2009, 21:53
bwhahahahaha :))))) deci rapul e un mod de viata care se danseaza ? am sa incerc cand ies de la dus..
nene cu foc exprima marcel pavel cand canta :)))

"desi seamana cu hip-hopul, nu e chiar acelasi lucru" asta bine ca ai pus-o la sfarsit ca pune capac :)))) cand am citit asta parca am auzit-o pe femeia aia de pe tvr1 cu documentarele despre animale soparle si **** mea ce mai au p-acolo :)))))))))
hHAHAHAHAHAHA

Andrei
06-04-2009, 21:55
reiau.. HAhAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

risk
06-04-2009, 22:01
=))))))))))))))))))))))))))))))))))Raponciclopedia

KLaX™
06-04-2009, 22:12
mda.... aia care se baga aici doar casa se bage in seama , sa nu mai scrie la ceva ce nu stiu. Si emynem ala , nu te lua de simplu , aia stiu breckdance si au avut melodii hip-hop , inainte sa vina smiley. Si Eminem se scrie cu &iuml;" nu cu y"
Iar cu rapu si hip-hopul
Hip-Hopul este o melodie , care nu se danseaza asa bine ca si rappu . El mai mult se vorbeste.Este folosit mai des decat rapul.
Rapul este un mod de viata. El se canta . Este folosit ca sa exprimi ceva cu foc. Este facut destul de greu , desi seamana cu hip-hopul , nu e chiar acelasi lucru.
Nu, nu, nu. O luam cu inceputul
A... B... C...

vai de plm =))))))

Andrei
06-04-2009, 22:15
acum vreau sa imi explici diferenta dintre pop si dance !!

CadiLLac
06-04-2009, 22:25
acum vreau sa imi explici diferenta dintre pop si dance !!

stolo esti nebun ma :))))

pai eu cred ca tot asa : popul e un mod de viata care se canta. mai bine ne zice bow_wow cum e de fapt.

KLaX™
06-04-2009, 22:36
Dance-ul e ca un fel de Pop pe care se danseaza... dar nu e tocmai Pop :))

deco
06-04-2009, 22:50
ataaaaaaaaaaat, hahahaha =))

Uivalf
06-04-2009, 22:57
Parca ar fi explicat diferenta dintre lingura si furculita..
Adevarul e ca ce stie el, al lui ramane frate.. :))

c-bo
06-04-2009, 23:18
asta ar putea sa se numeasca hiphopedia :))

Uivalf
06-04-2009, 23:20
:)) =))

kostika
06-08-2009, 18:02
E vroba de ritm RAP si portativ.
Rap foloseste game minore, iar hip-hop minore - medii -majore

c-bo
06-08-2009, 18:25
BRAVO FRATE!!!! nu stiu cum de nu mi-am dat seama ... esti TARE!!

Andrei
06-08-2009, 18:26
fix pulla.. :| p-asta chiar n-o stiam..

c-bo
06-08-2009, 19:22
pffff si mai esti si producator stolo :))n-ai cu cine ma, niste tarani!

d.daniel91
06-08-2009, 20:34
E vroba de ritm RAP si portativ.
Rap foloseste game minore, iar hip-hop minore - medii -majore

frate de unde scoateti explicatiilea , teoremele astea ??

KLaX™
06-09-2009, 00:41
din **** lui imaginatie

Denimboy
06-09-2009, 02:03
Muzica pop - muzica "populara" in sensul de muzica pe care o poti asculta oricand
muzica dance - tot un gen de muzica pop cu influente

Andrei
06-09-2009, 14:03
cu influente punct :)))

hiphoptony
06-13-2009, 18:16
Va spun cum stiu eu :HipHop-ul este o cultura,un stil ,un stil de viata care are mai multe ramuri:MC-ING (Rapping) ,BreackDancing,Graffiting,Beat-Boxing,C-Walking ETC. Daca esti Rapper inseamna ca asculti muzica din HIP-HOP nu neaparat ca practici c-walk ,breackdance sau beatbox.Daca le practici pe toate inseamna ca ai cultura HIPHOP.Daca asculti Rap poti sa spui ca asculti HIPHOP,ca si cum tu asculti HeavyMeatal dar zici ca asculti Rock.Cam asta este treaba cu Hip-Hopul si Rapul deci nu sunt genuri diferite de muzica ci Rapul provine din cultura Hip-hop.Mai explicit de atat nu se poate.=Peace=

ghostdogg
06-13-2009, 19:40
BreackDancing,Graffiting

ale dracu` ramuri

bonatz
06-13-2009, 20:55
Ma,hiphopul se recita,si rapul se canta :)) nu v`atzi prins?

mfyotwl
06-21-2009, 00:37
E vorba de bataie si de octava folosita

Uivalf
06-21-2009, 01:18
Unii se bat cu bate altii cu cutite?

bonatz
06-21-2009, 11:18
Unii se bat cu bate altii cu cutite?

"Unii mor de cutit,altii mor de pistol,
Totul este bine atata timp cat imi aleg cum vreau sa mor" :rolleyes:

Bow wow
06-21-2009, 16:42
as dori sa fac si eu aici in rime

Bai , baieti cenaiba faceti?
Nu vedeti
Ati inceput sa scrieti altceva
Decat cere forumu da
Acest forum e pentru vorbit si explicat in rime
Nu pentru spus tot felu de prostime

deco
06-21-2009, 17:50
pac pac!!!

Vexx
06-21-2009, 21:07
bine punctat :))))

bonatz
06-21-2009, 21:59

Nu vedeti
Decat cere forumu da

poftim?

tyrez
07-05-2009, 09:14

Nu vedeti
Decat cere forumu da

bine frate da ai uitat G`eah-u :)
pan la urma topicu asta e despre "diferenta dintre rap si hip-hop", pai nu vedeti fratilor " RAP" e din 3 litere "Hip-Hop" din 6 litere + o cratima
(ce periculos am fost :D)

alberto daniel
09-17-2012, 18:03
diferenta intre rap si hip-hop este ca rap-ul este caracterizat printr-un limbaj violent,iar hip-hopul nu are un limbaj asa de violent

yoo.chris7y
09-17-2012, 18:19
ahahahahahahaha... te-ai trezit cam tarziu prietene.

la_vorbitor
09-20-2012, 19:52
diferenta intre rap si hip-hop este ca rap-ul este caracterizat printr-un limbaj violent,iar hip-hopul nu are un limbaj asa de violent

Asa e. Limbaj de cartier este o piesa rap,limbaj de cartier varianta cenzurata este o piesa hip-hop. Se stie !!

c-bo
09-21-2012, 01:22
:)).. omu nici nu s-a chinuit sa citeasca paginile din urma... probabil nu are inca buletin..

DodiAlex
09-23-2012, 14:31
rap = muzica
hip hop = cultura

e o mare diferenta .. !!

c-bo
09-23-2012, 18:08
bine ca ne-ai luminat si pe noi!